Prdec - Pardubice Hradec

1.4.2010

QSL lístky

Jelikož se mi na stole za posledních pár měsiců nakupila hrst lístků z loňské aktivity z EA8, kontaktoval jsem Pavla OK1DRQ a QSL lístky si objednal. Zásilka cca 200 QSL lístků EA8/OK1ZHS za perfektní cenu před časem dorazila. Lístky jsou z obou stran laminované, tudíž se popisují permanentním fixem. Pavel navíc zajistil vytištění i nalepení štítků.

Podepsané lístky co nejdříve poputují na QSL službu.

Štítky: ,

1.6.2009

8. EA8/OK1ZHS Gran Canaria, AF-004

Poslední den 30.5. mého pobytu na ostrově Gran Canaria mi Baltasar EA8BVP nabídl, že bychom mohli vyrazit do hor na výlet a trochu si zavysílat. Ten den bylo zrovna pěkné počasí a odlet jsem měl naplánovaný až na 2220, tedy jsem jeho nabídku rád přijal.

Zastávka cestou na Pico de Las Nieves

Výhled z Pico de Las Nieves

Baltasar je vášnívým QRPistou, takže s sebou přibalil svůj QRP kufřík, přítelkyni a několik drátových antén včetně laminátového prutu podobného tomu, co mi zapůjčil před odjezdem Ondra 1CDJ.
QRP vozidlem - Renault Clio, jak ho Baltasar familiérně nazývá, vyrážíme v 10 hodin místního času. Cílem naší cesty byla nejvyšší hora Gran Canaria Pico de Las Nieves majicí necelých 2000m nad mořem. Z této hory je velmi pěkný výhled po celém ostrově, v zimě tu občas bývá i slabý poprašek sněhu. V minulosti, kdy v zimních obdobích byly sněhové nadílky častější, byl sníh skladován ve speciální k tomuto účelu postavené studni Pozo de Nieves a dále pak rozvážen do místních restaurací.

Výhled z vysílacího stanoviště

6m-ové pracoviště

Příprava 20m, v pozadí vertikál

Vysílací stanoviště jsme rozbili cca 200m metrů pod vrcholkem. Tou dobou již několik hodin běžel CQWW WPX contest. Baltasar rozbalil své QRP zařízení a vztyčil vertikál na 20m pásmo. Ja jsem zprovoznil 6m se svým portablovým vertikálem a Baltasarovou FT817. Šestimetr byl plný majáků, bohužel díky WPX contestu se na pásmu nacházelo jen několik skalních DX-manů volajících CQ NA. Šestimetr jsem po chvíli vzdal a přesídlil jsem k Baltasarovi na 20m. Povedlo se nám jen několik spojení, protože závod byl ještě v začátku a na pásmu bylo dost rušno. Stanoviště jsme po třech hodinách sbalili a vyrazili jsme zpět do Las Palmas.
Od minulého povídaní se tedy mé statistiky o počtu navázaných spojení moc nerozšiřily. Děkuji všem za spojení.

Štítky: , , , ,

29.5.2009

7. EA8/OK1ZHS Gran Canaria, AF-004

Včera 28.5. to zprvu vypadalo na 6m dost bídně, z majáků hrál jen na tropo CS3BSM z IM12. Ovšem po příchodu z oběda se situace obrátila, opět bylo pásmo plné standarních majáků, co tu běžně slýchávám.
Na výzvu jako první přichází F8BBL z IN94 a na SSB jde pěkně, i když s úniky, SP7BUZ z KO00 3900km, což je také mé jediné SSB spojení pro tento den.
Podmínky vydržely až do nočních hodin, přičemž jsem udělal cca 60 spojení s průměrem km/QSO > 3000. Opravdu zavolalo jen několik stanic z EA a CT, tedy blízkého okolí. Tentokráte bylo pásmo šiřeji otevřené, neboť zároveň volali amáteři z S5, HA, 9A, YU, SV, I, OZ, SP, PA, DL, ON a i několik OK a OM se podařilo zalogovat.
Doposud mám v deníku na 6m 111 spojení (107 CW, 4 SSB), 61 lokátorů, 10 polí a 27 zemí. Většina byla pořízena během dvou dnů na šikmý drátový dipól, FT897 a 100 Wattů. Během dneška demontuji všechny antény a zítra večer vyrážím zpět do OK.

Štítky: , , , , ,

27.5.2009

6. EA8/OK1ZHS Gran Canaria, AF-004

V pondělí 25.5. jsem postavil antény v areálu fakulty. Hentena se nejprve chovala vcelku mravně, měla dobré PSV a bylo na ni možné poslouchat několik majáků. Poté jsem přepojil kabel na KV vertikál a po opětovném přepojení kabelu byla hentenna hluchá s vysokým PSV. Bohužel tu nemám žadný měřícící přístroj a pokusy o nápravu byly neúspěšné, takže opět došlo na drátový dipól.
Nicméně v pondělí se zvláštní podmínky na 6m nekonaly, tudíž jsem, krom pár EA5, pořídil jen několik spojení večer na 30m.

Tubus ukrývající 7 metrový rybářský prut a hentenu, vše úhledně zašpuntováno matlabovskými prospekty...

V úterý jsem dorazil do své dočasné kanceláře již o půl desáté, abych náhodou něco nepropásl. Šestimetr byl plný majáků a všechny hýbaly s-metrem až na S9. Jako první se ozval S57TW z JN75EX 3300km následovaný E77DX z JN84IX 3400km. Celkem se podařilo přes den na 6m udělat cca 40 spojení, přičemž 15 spojení bylo přes 3000km a z toho 4 spojení přes 4000km. ODXem dne byl 4X4DK z KM71JV 4815km a 5B4FL z KM64TV 4700km, oba měli pěkné signály.
Je jistě dobré zmínit, že pro své dočasné kolegy jsem docela dobrá atrakce. Tropí si ze mě srandu a nazývají mě špiónem z východu. Potom co jedna kolegyně zjistila, že stále používám telegrafii, nemohla se z toho vzpamatovat a rázem byl ze mě old-fashioned spy...

Štítky: , , , ,

24.5.2009

5. EA8/OK1ZHS Gran Canaria, AF-004

Na dnešní den 24.5. jsem naplánoval cestu do města spojenou s malou koupelí v Atlantiku. Od tohoto záměru mě odrazovalo pěkně chodící 6m pásmo. I s provisorní výbavou se dařily stanice nad 2000km, odx EA2LU z IN92ET 2054 km.
Nakonec jsem do města přeci jen vyrazil, bohužel tady i takové rozhodnutí vůbec nic neřeší. Po hodině strávené na zastávce u residence jsem si řekl, že není něco v pořádku. Dlouhe čekaní na autobus tu sice není žádnou výjimkou, ale když člověk čeká sám, tak to v něm mnoho optimismu nevzbuzuje.
Situaci rozřešila až dvojice sportovců, kteří mi oznámili, že v neděli odtud opravdu nic nejede a nabídli mi odvoz, který jsem samozřejmě s úsměvem přijal.
U vody nebylo nijak teplo, pouze 22°C. Smočil jsem si tedy jen nohy, neboť při pohledu na zvrhlíky co si máčeli celé tělo, mi byla opravdu zima. Myslím, že to splnilo postačující podmínku k tomu, abych si ve svém notýsku odškrtl další oceán.
Večer po návratu z města 6m stále pěkně chodil, velice mě potěšil LZ2ZY z KN13OT 3900km, jenž tu měl chvilku pěkný signál 579, nebyla šance se dovolat. Vyběhl jsem tedy ven před budovu na volné prostranství, rychle jsem vše pozapojoval a proladil pásmo. Pásmo bylo úplně prázdné kromě C4SV z KM64FX 4600km, který tu hrál 53-57 na portableový vertikál 45 minut. Opět nebylo možné se dovolat. Jel jsem z gelovky s 20 Watty.

Zítra se pokusím instalovat hentenu a KV vertikál v areálu školy. Baltasar EA8BVP mi zapůjčil L článek, takže můžu pracovat na více pásmech. Doufám jen, že se budou konat nějaké podmínky na 6m. Několik večerů odtud chodil Karibik i Jižní Amerika.

Štítky: , , ,

22.5.2009

4. EA8/OK1ZHS Gran Canaria, AF-004

Dnes 22.5. ráno jsme se s Baltasarem sešli před budovou, kde pracuje. Vystoupali jsme až na střechu a pustili se do stavby antén. Po ránu bylo vcelku zataženo, tudíž stavba antén nebyla nijak vyčerpávající. Na střeše bohužel není k disposici elektrický proud, tak mi Baltasar zapůjčil autobaterii.

Rádio zapínám kolem desáté hodiny zdejšího času a ještě s Baltasarem vtipkuji, že na 6m udělám stejně jen jedno spojení s místní EA8...Bohužel se mi to vyplnilo, neboť es přes den nechodila a na výzvu přišel jen EA8AK z vedlejšího ostrova. Vzhledem k tomu, že 6m pásmo bylo zcela mrtvé, přepojil jsem koaxiál z henteny na vertikál na 30m. Nicméně i třicítka byla tou dobou němá a navíc začlo na střeše nepřijemně pálit slunce. Přesunul jsem se do výtahového budníku, kde se dalo již přežít. Zjistil jsem, že vertikál má ještě vcelku obstojné PSV na 17m, pásmo jsem proladil a udělal hrst stanic. Tím mé působení na střeše skončilo, neboť budova se po druhé hodině odpolední uzavírá.

Během zítřka dodám ještě povídání a fotky z návštěvy radioklubu EA8URL místní radioamaterské oraganisace, kde probíhaly přípravy na nadcházející CQWW WPX CW contest.

4.1
K sídlu místní radioamatérské organisace, jež je součástí španělské URE, přijíždíme s Baltasarem EA8BVP kolem 9. hodiny večerní. Už z dálky jsou patrné KV směrovky nacházející se ve dvoře domu.
U vchodu nás vítá Tony EA8AKN pensionovaný středoškolský učitel a dále mě provází celým sídlem organisace. Sídlo je vcelku prostorné a pěkně vybavené, obvzlášť vysilací místnost mě zaujala. U jednoho z četných transceiverů zrovna seděl Juan EA8BGO a užíval si provoz na 20m. Se slušností sobě vlastní jsem mu oznámil, že jeho čas u transceiveru právě vypršel a ujal jsem provozu. Směrovka a 1KW udělalo své, během pár minut se vytvořil sympatický pile up. Pile upu jsem si užíval asi jen 20 minut, během, kterých se mi podařilo vylovit asi 30 spojení. Pak nastal čas odchodu, škoda jen, že se příští týden zřejmě již nestihnu závodu zúčastnit...

Zleva: ??, Tony EA8AKN, Antonio EA8AVN, Juan EA8BGO, Jan EA8/OK1ZHS

Štítky: , , , , ,

20.5.2009

3. EA8/OK1ZHS Gran Canaria, AF-004

Na 6m pásmu se mi vždy líbilo, že i když vysíláte v přízemí do vysušeného jačího trusu, stále je co dělat.
Potom co jsem dnes dopoledne demontoval antény, narychlo jsem připevnil ke stříšce nad oknem svůj teleskopický vertikál . Na výzvu přišel po chvilce Paco EA5EF z Valencie IM99SM, 1900km, spojení s Vitorem CU3EQ z HM68KP domluvené z chatu ON4KST bylo dílem okamžiku. Na zdejší poměry jde o místní spojení, ale vzhledem k použité výbavě, mě spojení těší. Navíc vzhledem k tomu, že es do EA a CT je tu takřka na dennim pořádku, stanice z EA a CT EA8-ky ani nevolají.

Také jsem se dnes domluvil s Baltasarem EA8BVP, že mi v pátek ráno umožní vstup na protější budovu a pak mě odpoledne vyzvedne. Půjdeme se podívat do místní radioamatérské organisace. V pátek tedy doufám naslyšenou na pásmech, pojedu zřejme z bateriíí, jelikož zdrojem zdejšího rušení je pravděpodobně PLC.

Štítky: , , , ,

18.5.2009

2. EA8/OK1ZHS Gran Canaria, AF-004

Po návratu z místní university jsem se v recepci optal zda mohu ve zdejším areálu postavit své antény. Mladík nebyl bohužel vybaven anglickým jazykem, tudíž zavolal poblíž stojícího studenta a přes něj mi bylo sděleno, že antény můžu postavit. Bohužel při rozbalování kabelu mě vyrušil mistní údržbář, který si s sebou přivedl někoho kompetentnějšího. Ten mi sdělil, že není možné v areálu cokoliv stavět. Zeptal jsem se na důvod, bohužel mi rozumný důvod sdělen nebyl. Vzniklou situaci se pokusím řešit pokud možno s vedením university a až se trochu setmí natáhnu alespoň dipól na 6m. Setkaní s lidskou blbostí je pro mě vždy odporný zážitek.

2.1
Vedení residence se urputně brání jakékoliv instalaci. Ani prosba vedená mými dočasnými kolegy nepomohla. Nicméně jsem zkontaktoval člověka, který má být zodpovědný za KV směrovku naproti v budově. Vyklubal se z něj Baltasar EA8BVP, bohužel směrovka bude sloužit pro studium šíření elmag. vln a jelikož byla nedávno instalována, nejsou ještě připojeny kabely... Večer se mám s Baltasarem sejít, tak aspoň podebatuji s osobou spřízněnou.
Včera jsem mezi oleandry natáhl dipól na 6m, povedlo se jen několik spojení do CT a EA. Navíc je tu velká úroveň rušení - S8, takže není možné poslouchat majáky.


2.2
Dnes 20.5. poránu byly mé antény schované mezi oleandry prozrazeny... Vše mám během dneška sundat. Přišli zase Ti stejní důležití pánové a mocně klepali na dveře mého pokoje, při jejich odchodu jsem jen prohodil stupid men.
Naštěstí včerejší setkání s Baltasarem EA8BVP hodnotím jako povedené, je to milý chlapík a mám s ním domluveno, že můžu antény instalovat na protější budově. Má to akorát tu nevýhodu, že se do budovy dostanu jen přes den a také bude zřejmě problém s přívodem proudu....

Štítky: , ,

17.5.2009

1. EA8/OK1ZHS Gran Canaria, AF-004

V sobotu jsem v pozdních nočních hodinách dorazil do města Las Palmas na ostrově Gran Canaria AF-004. Pracovně zde strávím 14 dní.
Po příletu se mě ujala skupinka přátel, která mě odvezla z letiště takřka přímo do restauračního zařízení a poté na místní diskotéku. Do svého pokojíku v místním universitním kampusu IL28GC jsem se dostal v neděli kolem čtvrté hodiny ranní, přičemž zbývající část nedělního dne byla vyplněna spánkem a prohlídkou krás ostrova.

Zítra odpoledne, po splnění pracovních povinností, bych se rád pustil do stavby antén, jež jsem stihl přibalit. Ondra, nyní TA2/OK1CDJ, mi zapůjčil hentenu na 6m a 7 metrový laminátový stožár, sám jsem narychlo vytvořil vertikál na 30m a pro jistotu ještě dipól na 6m. Nicméně vyhlídka z mého okna přímo vybízí k přátelské návštěvě v sousední budově.

Anténa umístěna na střeše budovy se během neděle otáčela a na 20m jsem s pomocí náhražkové antény nalezl EA8AVK, bohužel ještě nemám do budovy přístup. Brzy doufám naslyšenou.

Štítky: , ,